• מרפאה וטרינרית צח מסלטי

חיסון כלבת - חובה למען כולנו

על פי החוק, כל כלב חייב לעבור חיסון כלבת אצל וטרינר מקצועי. יחד עם זאת, עדיין ישנם אנשים שנמנעים מלתת חיסונים לכלביהם, וזאת בעקבות אג'נדה כזאת או אחרת. אין אנו מזלזלים באף אדם, אך חשוב לזכור כי אי-מתן חיסון כלבת לכלבכם, עשוי להיות מעשה טיפשי, בלשון המעטה.

בשנים האחרונות, אנחנו עדים לתופעה מאוד מדאיגה של תנים וכלבים משוטטים, הנגועים בכלבת. התופעה החלה בצפון הארץ לפני שנים, שם כלבים רבים ותנים חצו את הגבול בעקבות פעילות צבאית פיצוצים, אש, עשן וחורבן כללי. חיסון כלבת לכלב הוא כבר לא בגדר אופציה כיום, ולא רק בגלל שזה לא חוקי למנוע חיסון כלבת מהכלב. על ידי אי-מתן חיסון כלבת, בעלי הכלב למעשה חושפים את כלביהם בפני סיבוכים. סיבוכים אלו, הכרוכים במחלת הכלבת, עשויים גם להשפיע על הסביבה (למשל, אם הכלב ינשך מישהו ברחוב) ואפילו עליכם ישירות, היות וכלב הנגוע במחלת הכלבת – עשוי גם לתקוף את בעליו.


חיסון כלבת

כלבת מסוכנת לא רק בעת נשיכה

כלבת היא נגיף שפוגע במוח של הכלב ובמערכת העצבים שלו. יחד עם זאת, אנשים בהחלט יכולים להידבק בכלבת, וגם אם הכלב לא נשך אותם באופן ישיר.

במקרים מסוימים, אפשר להידבק בכלבת גם אם הכלב "רק" שרט אתכם. במקרים אלו, כשאתם חושדים כי ננשכתם או נשרטתם על ידי כלב חשוד כנגוע בכלבת, אין להמתין ולו דקה אחת מיותרת, ויש לפנות לשירותי הרפואה הקרובים ביותר לאזורכם. שימו לב, אמנם מתבצעים מחקרים בתחום ואף הצליחו להציל מספר אנשים ממחלת הכלבת, אך כיום, אין טיפול לאדם או בעכל חיים הנגוע במחלת הכלבת. הדרך היחידה להימנע ממוות מכלבת, היא על ידי מתן חיסון כלבת מקדים לכלב שלכם. מיותר לציין, אך חשוב להדגיש בכל זאת כי חיסון כלבת חייב להינתן על ידי וטרינר מומחה שאתם סומכים עליו.


חיסון כלבת – רק עבור כלבים או לא?

שימו לב, אם אתם מגדלים חמוס (או חמוסים רבים), אתם חייבים לחסן אותם נגד כלבת גם כן. חמוסים, בניגוד לכלבים, הם חיה נשכנית למדיי. גם את הבעלים שלו, חמוס בדרך כלל "ייהנה" לנשוך. השיניים של החמוסים, בניגוד לשיניהם של כלבים, הן שיניים מאוד חדות (שיני מחטים לחלוטין), כך שאם אתם מגדלים חמוסים, קיים חשש ממשי ויש לחסנם נגד כלבת. בניגוד לכלבים שלכם, את החמוס לא תוכלו לאלף "לא לנשוך".


במקרים בהם אדם ננשך על ידי כלב משוטט, יש לפנות למרפאה הקרובה ביותר עבור טיפול רפואי. שימו לב, מומלץ לזכור כי התסמינים המרכזיים שיש לשים אליהם לב, הינם: חום מאוד גבוה, רתיעה חזקה ממים ללא כל סיבה, ואפילו גם הזיות במקרים מסוימים אצל האדם. אצל הכלב, הזיות יופיעו גם כן, אך רק וטרינר מנוסה ומקצועי – יוכל לאבחן כי אכן מדובר במקרה של חשיפה לכלבת.

ד"ר צח מסלטי, וטרינר חירום עתיר ניסיון, מתמחה בטיפול בבעלי חיים, מומחה בטיפולים מורכבים בנושאי בעיות אורטופדיות, בעיות עיניים, שיניים ועוד. נוסף על כך, תוכלו לזמן את ד"ר צח מסלטי עבור ביקורי חירום בביתכם או במרפאה. כמו כשמדובר בבעלי החיים שלכם, אל תתפשרו על טיב השירות והמקצועיות של הווטרינר שלכם.


מחפשים וטרינר מקצועי ואמין בקריות, חיפה והסביבה? מוזמנים להתקשר אלינו להתייעצות, נשמח לעמוד לשירותכם :)


מרפאה וטרינרית ד"ר צח מסלטי

מרפאה: 04-8740741

חירום 24/7: 050-5426345